Badania naukowe wykonuje się w celu osiągnięcia postępu wiedzy naukowej. W praktyce efektem konkretnego badania jest potwierdzenie lub obalenie danej hipotezy. Przykładowo, jeśli ktokolwiek uważa, że astrologia działa (upraszczając), a naukowcy uważają, że nie, to jeżeli chcemy być rzetelni pod kątem naukowym, należy sporządzić badanie, którego wyniki zostaną porównane ze stanowiskiem świata nauki.
W praktyce nie jest to takie czarno-białe, że astrologia działa lub nie działa. Może być przecież tak, że niektóre reguły astrologii działają, a niektóre nie. Wskazane byłoby więc sporządzić szereg badań dla różnych reguł astrologii, umożliwiające wykazanie występowania prawidłowości (lub ich braku) dla różnych reguł.
Naukowcy uważają, że nie ma zależności między układami planet a osobowością człowieka, a to, że ktoś dostrzega tę zależność, może wynikać z błędów poznawczych. Występujące rzekome zależności mogą też wynikać z przypadku (w takim sensie, że badania nie wykazują, by wyniki astrologów były lepsze, niż na to wskazuje rachunek prawdopodobieństwa). W związku z tym,ważnym elementem badań jest tzw. hipoteza zerowa oraz wartość oczekiwana. Czym są te pojęcia?
Załóżmy, że astrolog stawia hipotezę: “Merkury w znaku Skorpiona w horoskopie urodzeniowym wskazuje na to, że właściciel tego horoskopu posiada predyspozycje do wykonywania zawodu detektywa”. Hipoteza zerowa reprezentuje aktualne stanowisko świata nauki, a zatem w tym przypadku brzmi: „dla kwestii predyspozycji zawodowych nie ma znaczenia układ planet w horoskopie urodzeniowym”. Za wartość oczekiwaną (inaczej: liczbowe stanowisko nauki lub liczbowe wyrażenie wartości hipotezy zerowej) należy przyjąć średni rozkład Merkurego w Skorpionie u wszystkich ludzi (w całej populacji).
WIĘCEJ na stronie Instytutu Badań nad Astrologią "AstroLab"